logo

•• Zber a uskladnenie cibule, cesnaku a mrkvy ••

Zber úrody je vyvrcholením pestovania. Aby úroda zodpovedala nášmu úsiliu, ktoré sme rastlinám počas vegetačného obdobia venovali, musíme plody našej práce zbierať vo vhodnom čase. Ešte dôležitejšie je ich správne uskladnenie.

Cibuľa
Značné škody si záhradkári spôsobujú oneskoreným zberom. Príliš neskoro zberaná cibuľa začína po krátkom čase pokoja znovu vegetovať. To poznáme až pri skladovaní tým, že predčasne pučí. Zberovú zrelosť poznáme podľa toho, že vňať začne postupne žltnúť, klesať k zemi a zasychať v kŕčiku. Skôr ako začneme so zberom, vytiahneme zo zeme niekoľko cibúľ, aby sme zistili, či majú správne zatiahnutý kŕčik a či ich šupy sú pevné a korene odumreté. Po vybratí zo zeme necháme cibuľu aj s vňaťou  dva až štyri dni voľne rozloženú na hriadke, aby sa presušila. Potom ju prenesieme na tienisté a vzdušné miesto na dosušenie. Na správne vysušenej cibuli šupka šuští a ľahko odkrútime suchú vňať aj korienky. Zaujímavé je skladovanie cibule v papierových vreckách, do ktorých vo vrchnej polovici urobíme dierky. Dierky by mali byť od seba vzdialené okolo troch až štyroch centimetrov. Vrecká potom naplníme cibuľou až po úroveň, kde začínajú dierky. Takto môžeme skladovať cesnak, ale nemiešame ho s cibuľou.

Cesnak
Vhodný termín zberu cesnaku, najmä paličiakových odrôd, sa určuje pomerne ťažko. Prvým vonkajším znakom je žltnutie špičiek listov, čo je však málo výrazné. Preto je dobré, ak niekoľko rastlín vyberieme a necháme dva až tri dni preschnúť. Ak je cesnaková cibuľa už tvrdá a nerozpadáva sa, môžeme cesnak zberať. Ďalším znakom konzumnej zrelosti paličiakov je tiež vzpriamenie špirálovo stočených kvetných stoniek. Nepaličiaky zberáme, keď ich listy žltnú a poliehajú. Môžeme sa rozhodnúť, či budeme cesnak sušiť s vňaťou alebo bez nej. Po vysušení vňať odrežeme asi 3 cm nad hlávkou, korienky skrátime na 0,5 cm a odstránime vrchné znečistené suknice (obaly). Na ochranu strúčikov nechávame 2 až 3 suknice. Vňať odrežeme rovno, nie šikmo. Pri šikmom reze by sa mohli hlávky navzájom napichovať. Hlávky už pri čistení vytriedime podľa zdravotného stavu a veľkosti.

Mrkva
Mrkvu zberáme keď je zrelá. To zistíme tak, že jej spodné lístky začnú žltnúť. Mrkvu po zbere nečistíme od zeminy, ktorá ju chráni pred vysychaním. Odstránime ju až tesne pred použitím. Jednoduchým spôsobom našich predkov, ako uchovať mrkvu dlho čerstvú, je jej skladovanie v piesku.

 

Na stiahnutie: 
Podporný materiál 
Zber a uskladnenie cibule, cesnaku a mrkvy.pdf

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...